Jak nauczyć dzieci dni tygodnia po niemiecku?

dni tygodnia po niemiecku

Słyszycie często – Mamo, jaki mamy dziś dzień? Tato, ile dni jeszcze do przedszkola? A kiedy będzie weekend? Orientacja w życiu codziennym potrzebna jest naszym dzieciom jeszcze bardziej, niż myślimy. Znajomość dni tygodnia pomaga, chociażby w planowaniu i spełnianiu dziecięcych obowiązków. Ja też byłam zasypywana takimi pytaniami. Wtedy wpadłam na pomysł, żeby zrobić jakąś szybką pomoc wizualną. I tak powstał nasz tygodniowy zegar w wersji polskiej. A teraz uczy moje dzieci dni tygodnia po niemiecku i angielsku.

Pamiętajcie, że dni tygodnia po niemiecku mają rodzajnik „der” i piszemy je wielką literą. Czytajcie dalej, aby poznać nasze sposoby na skuteczną naukę dni tygodnia po niemiecku.

Tygodniowy zegar

Stwórzcie tygodniowy zegar. Najpierw papierowy talerz podzielcie na 7 równych części. Następnie pomalujcie każdą z nich na inny kolor i napiszcie pisakiem dni tygodnia po niemiecku.

Nasz Wochenuhr wisi w pokoju dziecięcym i każdego ranka dzieci zaznaczają o jeden dzień dalej. Klamerka zawsze wskazuje aktualny dzień. Daje to szybką orientację, a dzieci w mig uczą się dni tygodnia po niemiecku i mogą policzyć, ile czasu minie do czegoś, na co bardzo czekają.

Dni tygodnia po niemiecku w zdaniach

Przyswajając dni tygodnia po niemiecku, dziecko potrzebuje trochę czasu, aby zorientować się, że skoro dziś jest środa, to wczoraj był wtorek, a jutro będzie czwartek. Dlatego tak ważne jest zadawanie mu pytań, aby nie były to tylko wyuczone na pamięć nazwy.

 • Welcher Tag ist heute? Welcher Tag war gestern/vorgestern? Welcher Tag wird morgen/übermorgen?
 • Was ist dein Lieblingstag? / Wie heißt dein Lieblingstag?
 • Wann ist Wochenende? In x Tagen.
 • Wenn gestern war Montag, was haben wir heute?

Możecie też nanieść na zegar swój tygodniowy plan zajęć i porozmawiać o nim z dzieckiem.

 • Gehst du heute zur Kindergarten?
 • Wann hast du Fußballtraining? Am x.
 • Was hast du am Freitag vor?
 • Was machen wir Samstags?

Dni tygodnia po niemiecku w książeczce

Książeczki „Die kleine Raupe Nimmersatt” przedstawiać nie trzeba. To klasyk wśród dziecięcej literatury, przetłumaczony już na ponad 60 języków. W Polsce dzieła Erica Carle wydaje Wydawnictwo Tatarak, więc możecie najpierw poczytać ich polską wersję językową.

Die Kleine Raupe Nimmersatt

Jedyna i niepowtarzalna oraz niezwykle głodna gąsienica w zabawny sposób uczy dni tygodnia po niemiecku. Ta urocza historyjka wprowadza też dzieci w świat liczb, nazw owoców, produktów spożywczych, a nawet pokazuje cykl życia motyla.

Strony-schodki ułatwiają samodzielne wertowanie książeczki w tę i z powrotem. Dziurki w smakołykach zjadanych przez gąsienice zachęcają do wkładania w nie paluszków lub kolorowych sznureczków. Ale to nie wszystko. Książeczka dostarcza również tematów do prac plastycznych, czy zabaw ruchowych (takich jak ta poniżej) pozwalających utrwalić nowe zagadnienia.

Dzieci biegają i reagują na polecenia:

 • Ich bin das kleine Ei! – dzieci kucają i zwijają się w jajko
 • Ich bin hungrige Raupe! – pełzają po dywanie jak gąsienice
 • Ich baue den Kokon! – stają w bezruchu i formują kokon
 • Ich bin ein wunderschöner Schmetterling! – latają jak motylki

Jeśli jeszcze nie znacie tej cudownej książeczki z niesamowitymi ilustracjami, to zachęcam do szybkiego nadrobienia zaległości. Myślę, że będzie to idealna pozycja do rozpoczęcia przygody z niemieckim.

Piosenki do nauki dni tygodnia po niemiecku

Piosenki są doskonałym narzędziem do nauki wymowy i zapamiętywania nowego słownictwa. W chwilach zapomnienia dziecko szybko piosenkę odśpiewa we własnej głowie i przypomni sobie potrzebne słownictwo. Jeśli nie wiecie, jak poprawnie wymawiać dni tygodnia po niemiecku, lub po prostu chcecie je utrwalić, zachęcam do słuchania tej playlisty.

Playlist: Wochentage

Viel Spaß beim Spielen!

Jeśli doceniasz pracę, jaką włożyłam w napisanie tego wpisu i jest on dla Ciebie wartościowy, zostaw komentarz tu lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like, serduszko lub udostępnisz go znajomym. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi postami, po prostu polub i obserwuj fanpage Niemieckowo na Facebooku lub mojego Instagrama @niemieckowopl.

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *