Niemieckie słowniki obrazkowe w sam raz na wakacje.

słowniki obrazkowe

Na wakacje wyjeżdżamy zwykle pełni różnych oczekiwań. Chcemy wypocząć. Odciąć się od codzienności. Szukamy odpoczynku od smartfona, tabletu czy laptopa. Włączamy tryb off-line, a korzystanie z cudów elektroniki ustępuje miejsca obcowaniu z książkami. Dlatego właśnie nie powinno ich zabraknąć również w dziecięcej walizce. Poza domem nie ma tak dużo zabawek, więc dziecko bardziej je wtedy doceni. Będzie je potem miło kojarzyć z wakacjami i czasem beztroski. Zabierając ze sobą niemieckie książeczki, możecie zyskać kilka minut dziennie na kontakt z tym językiem w podróży. A jeśli spędzacie urlop za granicą to super okazja, aby pokazać dziecku, jak używać go w praktyce. U nas najlepiej sprawdzają się słowniki obrazkowe.

Dlaczego akurat słowniki obrazkowe?

Słowniki obrazkowe to książeczki, od których warto zacząć przygodę dziecka z językiem obcym. Bogato ilustrowane strony przykuwają uwagę maluchów, które nie potrafią jeszcze czytać. Podział na różne tematy uruchamia skojarzenia, pomagając tym samym w zapamiętywaniu. Ponadto tego typu książeczki zawierają mnóstwo prostych słów, wyrażeń i zwrotów, które tworzą tzn. bazę językową. W przyszłości baza ta będzie obrastała w nowe słownictwo i struktury wyrażeń. Takie książeczki to również wielkie ułatwienie dla rodziców, którym często brakuje słów lub po prostu chcą podłapać dodatkowe słownictwo.

Jak się bawić z dzieckiem słownikiem obrazkowym?

Korzystanie ze słowników obrazkowych wcale nie musi oznaczać monotonii i nudy. Wręcz przeciwnie, można się nimi doskonale bawić. Jak to robić? Oto przykłady:

  • Rodzic pokazuje obrazek w książeczce i go nazywa. Dziecko powtarza i próbuje naśladować dźwięki, jeśli dany obiekt je wydaje. Np. die Katze – miau.
  • Dziecko szuka przedmiotów (w realu), które widzi na stronie słownika obrazkowego.
  • Rodzic pyta „Wo ist…? (Gdzie jest…?), a dziecko szuka danej rzeczy na obrazku i ją nazywa.

Nasze ulubione słowniki obrazkowe

Sachen suchen

Książeczki z serii Sachen suchen od Ravensburger to must have każdego małego poligloty. Na twardych stronach znajdziecie piękne, przejrzyste ilustracje pełne szczegółów. Aż trudno oderwać od nich wzrok. Po lewej stronie znajdują się podpisane przedmioty (w całej książce ponad 80), których dziecko szuka na obrazku. A szukając, zapamiętuje ich nazwy. I świetnie się przy tym bawi. Ale obrazki z podpisami w języku niemieckim to nie wszystko, co oferuje książeczka. Każda strona opatrzona jest krótką historyjką z prostymi zdaniami i podstawowymi słówkami. Ostatnie zdanie jest zazwyczaj pytaniem typu: Siehst du es? Was ist passiert? Warum Leo…?, co angażuje dziecko do mówienia. Dopasowane do kontekstu historyjki i gotowe pytania uważam za duży atut tej pozycji. Ponadto tematyka książeczek jest dzieciom bardzo bliska, gdyż dotyczy ich codziennych spraw i zainteresowań.

słowniki obrazkowe

Możemy wybierać pośród wielu tytułów, np.:

  • Im Kindergarten / W przedszkolu
  • Meine Fahrzeuge / Moje pojazdy
  • Bei den Tieren / U zwierząt
  • Auf dem Bauernhof / W gospodarstwie
  • Frohe Ostern / Wesołych Świąt Wielkanocnych
  • Frohe Weihnachten / Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
  • Die Jahreszeiten / Pory roku

Książeczki dostępne są TU.

Mein allererstes Bildwörterbuch

Mein allererstes Bildwörterbuch od Duden to idealny słownik obrazkowy dla dzieci, które zaczynają odkrywać język niemiecki. Podobnie jak książeczka opisana powyżej, pozycja ta zawiera obrazki przedstawiające przedmioty wraz z ich nazwą (250 słów) oraz historyjki, które prowokują do mówienia. Dodatkowo cała treść podzielona jest tematycznie i osadzona w kontekście. Dzięki temu dziecko szybciej „łapie” słówka. Wszystko ujęte zostało na 28 twardych stronach ze ślicznymi ilustracjami, które wiernie oddają znaczenie słowa i pomagają zrozumieć tekst. Gorąco polecam!

słowniki obrazkowe

Książeczka porusza następujące tematy: w kuchni, uczucia, w przedszkolu, w ogrodzie, na ulicy, pojazdy, w sklepie, w gospodarstwie, zwierzęta, w lesie, na placu zabaw, kąpiel, czas na sen, w przedszkolu, pory roku, liczby, kolory.

Dostępna TU.

Księga niemieckich słówek                       

Nie sposób przejść obojętnie obok Księgi niemieckich słówek Kapitana Nauki. Niewątpliwą przewagą tej pozycji są nagrania mp3. Szczególnie przydatne dla osób niepewnych swej niemieckiej wymowy. Oprócz powiązanego z obrazkiem praktycznego słownictwa z polskimi tłumaczeniami (600 słów i wyrażeń), dowiemy się wielu ciekawostek dotyczących Niemiec. Buduje to pozytywne nastawienie do tego kraju i języka. Książka zawiera sporo czasowników, czego brakuje często w słownikach i kartach obrazowych dla dzieci. Moim zdaniem pozycja nieco trudniejsza od wcześniej opisanych. Ale ostatnio ulubiona przez moją 5-latkę.

słowniki obrazkowe
słowniki obrazkowe

Tematyka: moja rodzina, w domu, szkoła, hobby, sport, owoce i warzywa, w restauracji, szpital, ubrania, pojazdy, zawody, miasto, zwierzęta, na lotnisku, kolory, pory roku, dni tygodnia, pogoda, liczby.

Dostępna TU.

First German Words

Na koniec książeczka First German Words wydawnictwa Usborne. Moim zdaniem nie ma lepszego interaktywnego słownika obrazkowego dla początkujących dzieci. Aby usłyszeć dane słowo, trzeba nacisnąć na obrazek znajdujący się na karcie umieszczonej wcześniej w ramce. Lektor czyta słowa powoli i wyraźnie. Dzięki temu dzieci nie mają problemu ze zrozumieniem i w mig chłoną poprawną wymowę. Książka zawiera 8 dość sztywnych kart tematycznych z obrazkami podpisanymi w języku niemieckim i angielskim.

słowniki obrazkowe
słowniki obrazkowe

Zobaczcie, jak łatwo może się nią bawić dziecko.

Znajdziemy tam ponad 120 słów przypisanych 8 kategoriom: jedzenie, ubrania, pojazdy, zwierzęta, w gospodarstwie, ciało człowieka, w domu, czas na sen.

Dostępna TU.

Czy sugerować się wiekiem podanym na okładce?

Niech Was nie zmyli sugerowany wiek, podany na okładce książeczek. On jest dedykowany dzieciom, dla których niemiecki jest językiem ojczystym. Zamiast patrzeć na wiek, lepiej kierować się stopniem zaawansowania językowego dziecka. Poza tym warto na początku wybierać książki, które będą dla dziecka łatwe. Utwierdzi to malca w przekonaniu, że wiele już umie i zachęci do dalszej nauki.

Tania alternatywa do słowników obrazkowych

Jeśli nie chcecie nadwyrężać domowego budżetu na niemieckie książeczki, możecie w tym celu wykorzystać polskie słowniki obrazkowe. Ta opcja wymaga od Was jednak trochę więcej pracy. Musicie sprawdzić w słowniku znaczenie nowych dla Was wyrazów oraz ich wymowę. Możecie też zaangażować w to dziecko i wspólnie z nim poszukać znaczeń.

Jeśli ten materiał jest dla Ciebie wartościowy, zostaw komentarz pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like lub udostępnisz go swoim znajomym. Zapraszam także do polubienia fanpage Niemieckowo na Facebooku.

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *