Świąteczne Dobble – czyli Boże Narodzenie po niemiecku

Boże Narodzenie po niemiecku

Wraz z pierwszymi przymrozkami zaczęłam zastanawiać się nad tym, jak w domu, w zabawie powtórzyć z dziećmi Boże Narodzenie po niemiecku. Minął już przecież prawie rok, odkąd robiliśmy zadania z niemieckiego kalendarza adwentowego, piekliśmy pierniczki czy słuchaliśmy świątecznych piosenek. Szukałam czegoś, co będzie na tyle atrakcyjne, że na dłużej przyciągnie ich uwagę, a jednocześnie zachęci do licznych powtórek. I mnie olśniło. Moje dzieciaki uwielbiają grać w Dobble!

Boże Narodzenie po niemiecku w grze Dobble i Memory

Dobble to gra, w którą może grać cała rodzina, bez względu na wiek. Pomyślałam, że znajdę świąteczne Dobble w języku niemieckim. Problem tkwił w tym, że zależało mi na konkretnym słownictwie, poruszającym temat: Boże Narodzenie po niemiecku. Bo w końcu o to w tej zabawie chodzi, żeby dzieci przyswoiły i utrwaliły dane słówka. Postanowiłam więc po raz pierwszy w życiu sama zrobić grę. Zobaczcie, jak wyszło. I wykorzystajcie w domu ze swoimi dziećmi.

Boże Narodzenie po niemiecku

Gra składa się z 31 kart, z 6 symbolami Bożego Narodzenia na każdej z nich. Na dwóch dowolnych kartach zawsze znajduje się dokładnie 1 wspólny obrazek. Tylko jego wielkość może się różnić. Waszym zadaniem jest go odnaleźć i nazwać po niemiecku. Do gry dołączam objaśnienia symboli w języku niemieckim. Wszystko po to, by Twoje dziecko z łatwością mogło poznawać słownictwo na Boże Narodzenie po niemiecku. Możecie wydrukować je podwójnie, wyciąć kwadraciki i zagrać z dzieckiem w Memory. Przygotowałam też dwa warianty gry w Dobble.

Boże Narodzenie po niemiecku

Zasady gry

Wariant 1. – DAS PAAR

Najstarszy gracz wykłada po dwie karty ze stosu głównego tak, by każdy z uczestników je wiedział. Dwie dowolne karty mają po jednym wspólnym obrazku. Gra polega na jak najszybszym znalezieniu wspólnego obrazka. Kto pierwszy go zauważy i nazwie po niemiecku, zabiera parę. Gra trwa do wyczerpania się zapasu kart na stosie. Wygrywa ten, kto ma najwięcej par.

Wariant 2. – DER TURM

Na środku umieszczamy jedną kartę, obrazkiem do góry. Pozostałe karty rozdajemy między graczy, którzy układają je przed sobą w stos obrazkami do dołu. Na hasło „Start” wszyscy gracze odsłaniają po jednej karcie ze swojego stosu. Kto pierwszy zobaczy wspólny obrazek na swojej karcie i karcie leżącej na środku oraz nazwie go po niemiecku, odkłada swoją kartę na wierzch stosu. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się wszystkich swoich kart.  

Zachęcam Was do bezpłatnego pobrania i wydrukowania mojej gry – świąteczne Dobble po niemiecku. Ta edukacyjna zabawa sprawdzi się też świetnie jako prezent dla dziecka np. na Mikołajki. Łatwo zmieścisz go w bucie lub świątecznej skarpecie. 😉

To co, wykorzystacie w swoim domu/przedszkolu/szkole?

Jeśli chcesz docenić pracę jaką włożyłam w napisanie tego wpisu i jest on dla Ciebie wartościowy, zostaw komentarz pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like, serduszko lub udostępnisz go swoim znajomym. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, po prostu polub i obserwuj fanpage Niemieckowo na Facebooku. Do zobaczenia!

Źródłem wszystkich grafik użytych do wykonania gry jest freepik.

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *