Kitty Kotty uczy dzieci angielskiego

kitty kotty

Wielokrotnie wspominałam, że wprowadzamy w domu również angielski. Dzięki temu wiem, jak trudno jest przekazywać dziecku język, którego tak dobrze nie znamy. Znaleźliśmy na to jednak sposób. Dużym wsparciem na tej niełatwej drodze okazało się czytanie dzieciom po angielsku. To świetna pomoc, bo nie musimy stale pamiętać o poprawności gramatycznej i możemy sypać gotowymi zdaniami, jak z rękawa.

Dlaczego o tym piszę?

Chcę wam dziś polecić nasze ostatnie odkrycie – serię prostych książeczek po angielsku, które sprawdziły się u nas idealnie. Tematyka książek dedykowana jest dla 2-5 latków. Jednak proste dialogi oraz emocje, jakie wzbudza główna bohaterka, tworzą wspaniałe środowisko do nauki nowego języka również dla dzieci starszych.

O czym jest Kitty Kotty?

Kitty Kotty, czyli Kicia Kocia po angielsku, to seria książeczek o znanej kotce, które świetnie oswajają dzieci z sytuacjami im bliskimi. Dzięki Kitty Kotty dziecko dowiaduje się jak zachowywać się w sklepie, na co uważać podczas gotowania, czy jak bawić się zimą na śniegu. Te małe kwadratowe książeczki w mądry sposób poruszają ważne dla dziecka kwestie tj. gorzki smak rozczarowania (przygoda ze strażakiem), czy trudy nauki jazdy na rowerze. To pewnie dlatego ta sympatyczna kotka podbiła serce nie jednego malucha. I teraz może to zrobić po angielsku.

kitty kotty

Jeśli Kicia Kocia to najlepsza przyjaciółka twojego dziecka, to kto, jak nie ona pomoże oswoić je z językiem angielskim? Tak, jak z sukcesem robi to w języku polskim. Od niedawna na rynku dostępne jest już 10 tytułów w brytyjskiej odmianie angielskiego:

  • Kitty Kotty Meets a Fireman
  • Kitty Kotty Cooks
  • Kitty Kotty Says „No!”
  • Kitty Kotty Rides a Bike
  • Kitty Kotty in the Winter
  • Kitty Kotty Is ill
  • Kitty Kotty It’s Mine!
  • Kitty Kotty Cannot Sleep
  • Kitty Kotty Helps to Clean
  • Kitty Kotty I Don’t Want to Play Like That!

Śledząc losy ulubionej bohaterki, dzieci chłoną język przy okazji, w zabawie, niezwykle naturalnie. Bawiąc się z dzieckiem, możecie wykorzystać też pluszową Kicię Kocię, Packa lub Nunusia, którzy „mówią i rozumieją” tylko po angielsku.

Czego uczy Kitty Kotty?

Uważam tę serię za świetną pod kątem rozwoju mowy i nauki języka angielskiego. Książeczki mają niedużo tekstu, zawierają proste zdania i podpisane obrazki. Pomaga to dzieciom zapamiętywać nowe słowa i zwroty, które przyswajają w najlepszy możliwy sposób – w naturalnym kontekście. Objętość jednej książeczki nie jest na tyle długa, aby dziecko straciło zainteresowanie. Dlatego warto już od najmłodszych lat czytać je dzieciom. My zwykle pochłaniamy kilka książeczek Kitty Kotty na raz.

A co, jeśli rodzic nie jest poliglotą?

Nic nie szkodzi! Można mieć przecież w domu dwie wersje za bardzo rozsądną cenę i próbować czytać je obie. Podobnie, jak się czyta książki dwujęzyczne. A może zebraliście już sporą kolekcję pozycji Kici Koci i wystarczy, że dokupicie tylko te anglojęzyczne. Polska wersja będzie świetnym odniesieniem i tłumaczeniem dla angielskiej i na odwrót. Jeden rodzic może czytać po polsku, a drugi w języku angielskim.

kitty kotty

Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego?

Wykorzystaj fakt, że dziecko non stop magluje książeczki z serii Kicia Kocia, nigdy się przy tym nie nudząc. Często do nich wraca i zna na pamięć, lepiej niż ty. Starszym dzieciom możesz powiedzieć, że Kicia Kocia też uczy się angielskiego i na dowód tego zacząć czytać angielską wersję lubianej kotki. Znane historie, w wersji przetłumaczonej, to książeczki nie tylko dla maluchów, ale i dla starszych dzieci, zaczynających przygodę z angielskim. A jeśli jakimś dziwnym trafem nie znacie jeszcze Kici Koci, to idealna okazja, żeby przedstawić ją dziecku od razu w wersji angielskiej.

Czy ilustracje muszą się podobać?

Szata graficzna Kitty Kotty budzi wśród rodziców mieszane uczucia. Ale to nie nam, dorosłym ma się podobać, tylko dzieciom. Uważam, że grafiki są kwestią gustu i najważniejsze, aby zachęcały maluchy do czytania — a to się udaje idealnie. I nawet jeśli nie jesteśmy największymi fanami ilustracji, ale dziecko domaga się czytania, to wiadomo, że czytamy. 😉 Bardzo podoba mi się z kolei pomysł na strony z ilustracjami przedmiotów, na wzór słowników obrazkowych.

Co nam dała Kitty Kotty?

Dopiero lektura Kitty Kotty uzmysłowiła mi, jak wielu rodziców MOŻE czytać swoim dzieciom po angielsku. Jakie to proste i na wyciągnięcie ręki. Nawet gdy nie włada się tym językiem perfekcyjnie. Oby jak najwięcej wydawnictw stawiało na serię w językach obcych. Również dla starszych dzieci. ( Po cichu liczę na przekład Kici Koci również na niemiecki). 😉

Szczerze mówiąc, byłam pod wrażeniem tego, jak moje dzieci przyjęły przemianę Kici Koci w Kitty Kotty. Skoro ich idolka mówi po angielsku, to kolejny dowód, że ten język jest fajny i ważny. A dzieci uwielbiają naśladować swoich ulubionych bohaterów. Z czasem powtarzają nawet całe zdania. Na koniec życzę wam, byście mogli usłyszeć kiedyś od swojego dziecka – Mom, this book is absolutely amazing!

A wy znacie i lubicie Kicię Kocię? Zachęciłam was do zakupu, a może Kitty Kotty widnieje już na waszej liście zakupowej?

Doceń pracę, jaką włożyłam w napisanie tego wpisu i zostaw komentarz tu lub na fanpage’u bloga na Facebooku. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like, serduszko lub udostępnisz go znajomym. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, po prostu polub i obserwuj fanpage Niemieckowo na Facebooku.

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *