Niemieckie książki dla dzieci na Wielkanoc

niemieckie książki dla dzieci

Kiedy w końcu przyjdzie Zajączek Wielkanocny? Nawet na kilka tygodni przed świętami Wielkanoc odgrywa ważną rolę w przedszkolu i rodzinie. W naszym domu opowieści o zajączkach cieszą się zainteresowaniem tak samo mocno, jak te o Wielkanocy i związanych z nią tradycjach. Dlatego pomyślałam, że pokażę Wam niemieckie książki dla dzieci, wpisujące się w wielkanocną tematykę.

Niemieckie książki dla dzieci o zającach i królikach

Der Hase mit der roten Nase – Helme Heine

Krótka opowieść o byciu innym. Mały zając rodzi się z czerwonym nosem i niebieskim uchem, co się rzadko zdarza. Inne zwierzęta dziwią się jego odmiennym wyglądem. Lecz pewne wydarzenie sprawia, że zając uznaje swą odmienność za atut i cieszy się, że może być kimś wyjątkowym.

niemieckie książki dla dzieci

Na solidnie wykonanych kartonowych stronach znajdziecie prosty, rymowany tekst. Po 1-2 zdania na stronę. Choć obrazki wydają się nieco wyblakłe, to szata graficzna wiernie oddaje treść i klimat całej książeczki. Białe tło nie rozprasza i pozwala skupić się na treści.

niemieckie książki dla dzieci

Niewielka ilość tekstu, twarde strony i brak rozbudowanej fabuły czynią tę historyjkę doskonałą dla maluchów lub dzieci stawiających swoje „pierwsze kroki” w niemieckim. Krótka treść odpowiada krótkim okresom uwagi maluchów. Nie jest przeładowana, ale wciąż interesująca.

Głębsze znaczenie opowieści zrozumieją prawdopodobnie tylko starsi. Z tego powodu książka może zainteresować również ich. Historyjka pokazuje, że czasami dobrze jest nie być jak wszyscy inni. Dziecko poznaje, czym jest tolerancja i rozwija w sobie poczucie własnej wartości. Pomimo odmienności… a może właśnie dlatego.

Do kupienia tu -> Der Hase mit der roten Nase

Do posłuchania tu -> Der Hase mit der roten Nase

He Duda – Jon Blake, Axel Scheffler

Zabawna książeczka o szukaniu własnej tożsamości. Kim jestem? Gdzie mieszkam? Dlaczego mam takie duże stopy? To tylko niektóre z pytań, które nurtują He Dudę. Gdy już wydaje się, że królik znajduje odpowiedź na dręczące go pytania, nadchodzi zagrożenie. Którego początkowo nasz bohater nie rozpoznaje. Punktem kulminacyjnym jest koniec historii. Przewrotny i zabawny. Potrafi doprowadzić dzieci do wybuchu śmiechu i pisków radości.

niemieckie książki dla dzieci

Według mnie to bardzo atrakcyjna językowo i merytorycznie książka. Dzięki uroczej historii dzieci uczą się wiele o własnej osobowości. Z dowcipem przekazany jest sarkazm i ironia. Z uwagi na większą ilość tekstu książeczka nadaje się dla dzieci powyżej 2. roku życia.

niemieckie książki dla dzieci

Książka dostępna jest w miękkiej i twardej oprawie oraz w dużym i małym formacie. Uwagę przykuwają obrazki, wykonane przez ilustratora światowej sławy książki Gruffalo. Ilustracje współgrają z tekstem tak ściśle, że nie musimy nic tłumaczyć. Wystarczy wskazać palcem na rysunek, a dzieci domyślą się znaczenia.

Minusem może być postać łasicy, która nieco przeraża bardziej wrażliwe dzieci. Przypomina ona trochę wilka z Czerwonego Kapturka. Jeśli Waszemu dziecku ta bajka niestraszna, to z pewnością zareaguje entuzjastycznie na książeczkę He Duda.

Do kupienia tu -> He Duda

Do posłuchania tu -> He Duda

Niemieckie książki dla dzieci bez fikcji o Wielkanocy – co polecam?

Was machen wir am Ostern? Wieso Weshalb Warum Junior

Skarbnica wyrażeń związanych z Wielkanocą. Zawiera podstawową wiedzę o Wielkanocy. Dzieci dowiadują się kiedy i dlaczego obchodzimy Wielkanoc oraz jak się do niej przygotować. Jeśli maluchy zasypują Was pytaniami o to, skąd się biorą pisanki oraz jak wykluwają się pisklęta, to bądźcie spokojni. Dziecięca ciekawość zostanie zaspokojona!

Książka trafia zarówno w gust rodzin, dla których istotny jest aspekt religijny, jak i tych, dla których nie ma on większego znaczenia. Dwie strony książeczki wyjaśniają krótko i rzeczowo biblijną historię Wielkanocy. Na pozostałych pojawiają się postacie i ich historie, które śledzi się z zapartym tchem. Znajdziecie znane w Polsce zwyczaje wielkanocne, oraz poznacie nowe, które możecie włączyć w Waszym domu.

niemieckie książki dla dzieci

Twarda okładka, poręczny format i solidne kartonowe strony czynią książeczkę niezwykle odporną na dziecięce wertowanie. Tekst składa się z krótkich, prostych zdań. Dzięki czemu dzieci szybko przyswajają język. Młodszym dzieciom z pewnością spodoba się też otwieranie klapek i zabawa w szukanie ukrytych jajek. Ponadto wiele pytań i poleceń zawartych w książeczce sprzyja interakcji rodzica z dzieckiem.

niemieckie książki dla dzieci

Do kupienia tu -> Was machen wir am Ostern?

Do posłuchania tu -> Was machen wir am Ostern? (Hörprobe)

Jeśli chcesz więcej poleceń niemieckich książeczek, napisz w komentarzu pod tym wpisem lub na fanpage’u bloga na Facebooku. To dla mnie ważne, bo wtedy wiem, jakich treści tworzyć więcej. Będzie mi bardzo miło, jeśli dasz like, serduszko lub udostępnisz go znajomym. A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, po prostu polub i obserwuj fanpage Niemieckowo na Facebooku.

Agata ❤

Zostaw wiadomość!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.